כללי

איך בוחרים עו"ד לענייני משפחה שמתאים לי?

בחירת עורך דין בדיני משפחה הינה החלטה חשובה ביותר, אשר תשפיע על תהליך הגירושין כולו. חשוב לבחור עורך דין  אשר איתו תרגיש בנוח ותבטח בו. האדם הזה הוא אשר ילווה אותך לאורך התהליך הרגשי והנפשי הקשה ביותר שהינך חווה ולכן חשוב לבחור עורך דין מקצועי אך גם קשוב ורגיש לצרכיך. 

למה אני צריך לצפות מעו"ד לענייני משפחה בפגישה הראשונה?

פגישה ראשונה עם עו"ד נועדה לפשט ולהבהיר לך את האופציות המתאימות לך והעומדות בפניך. בפגישה ראשונה עורך הדין ישמע את סיפורך האישי, יחווה אותו, יבין את המטרות שלך ולבסוף ייתן לך המלצה בדבר דרכי הפעולה המשפטיות העומדות בפניך- לפגישה ראשונה חשיבות מכרעת בהבניית מערכת היחסית בין עורך הדין ללקוח, בה עורך דין נותן לך ייעוץ אישי אשר תואם במיוחד לנסיבות האישיות הסובייקטיביות שלך.

הסכמים

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא הסכם שנכרת בין בני זוג ואשר נועד לשנות את ההסדר המצוי בחוק יחסי ממון, התשל"ג-1963. הסכם ממון יכול להיעשות בין בני זוג שאינם נשואים, בני זוג בטרם נישואין וגם בין בני זוג לאחר שנישאו. חשוב להבין כי הסכם כזה יכול לגבור על החוק וכך להתאים במדויק לצרכיך. כל הסכם ממון נערך בהתאם לנסיבות ולצרכים המיוחדים של בני הזוג. לשם הקניית מעמד משפטי להסכם ממון חשוב להיוועץ בעורך דין וכן לפעול לאישורו בפני הרשויות המוסמכות לכך.

מהי הדרך הנכונה והבטוחה לעריכת הסכם ממון?

הדרך הנכונה והבטוחה לעריכת הסכם ממון היא- ראשית, לברר מול בן הזוג שלך מה דעתו ומה הוא חושב על כך. אצל מרבית הזוגות, קיים פער כלכלי מובנה בין שני בני הזוג ולכן חשוב להביא בפני בן זוגך את החששות שלך ואת הצרכים שלך, כך בן זוגך יבין בצורה טובה יותר את הצורך בהסכם ממון. המפתח הינו: תקשורת טובה בין בני הזוג. הסכם ממון נועד להגן על שני הצדדים ולא להנציח את הפערים. על כן, הדרך הטובה ביותר הינה פנייה משותפת לעו"ד מוסכם על הצדדים אשר יהיה קשוב לצרכי שני בני הזוג ויציע להם פתרונות משפטיים לשם הסדרת יחסיהם הממוניים.

אילו נושאים נכנסים להסכם ממון?

הנושאים אותם יש להכליל בהסכם ממון הינם ככלל, נושאים ממוניים, כגון אופן ניהול החיים הכלכליים המשותפים, אופן חלוקת ההכנסות וההוצאות של בני הזוג, החרגת נכסים מסוימים ממערכת היחסים, מזונות ילדים, מזונות אישה וכן היבטים ממוניים אחרים אשר עשויים להתעורר במקרה של מחלוקת בין בני הזוג. זכרו שהסכם הממון נועד להגן על שני הצדדים.

אני והארוס שלי מתחתנים עוד מספר חודשים. ההורים שלו לוחצים עליו להחתים אותי על הסכם ממון. איך אני יכולה לדעת שהסכם הממון המוצע לא פוגע בי ובזכויות העתידיות שלי כאמא של ילדיו וכאשתו?

במידה ובן הזוג שלך מביא לך הסכם ערוך, כדאי שתפני לייעוץ אצל עו"ד לענייני משפחה, שאינו עו"ד של ארוסך וזאת בכדי לשמור על ניטראליות. עו"ד נפרד ידאג לשמור על האינטרסים שלך בתוך ההסכם, יהיה קשוב לרצונותייך וינהל את מו"מ תוך ריחוק מסוים שלך מהסיטואציה. דרך נוספת לערוך הסכם ממון היא באמצעות פניה משותפת של שני בני הזוג לעו"ד לענייני משפחה אשר ינסח הסכם שיתאים לצרכים של שניכם.

כמה זמן לוקח לכתוב הסכם ממון?

הסכם ממון הינו "חליפה הנתפרת למידותיו של כל זוג" ועל כן אין למהר בכתיבתו שכן לחתימה על הסכם זה ואישורו יש משמעות גדולה על המשך החיים המשותפים של בני הזוג.כך, אין הסכם ממון אשר נכון לזוג אחד נכון גם לשני, הכול תלוי במורכבות וברצון של בני הזוג וראייתם את מערכת היחסים הכלכלית העתידית ביניהם. הזמן הנדרש הינו תלוי במורכבות ההסכם ובהסכמות הקיימות לצדדים. במידה ובני הזוג הגיעו להסכמות משותפות וההליך הינו רק ניסוח ההסכם, ברור, כי ההליך יהיה קצר יותר מאשר מצב בו בני הזוג אינם מסכימים ביניהם על תוכן ההסכם.

צוואות וירושות

האם אפשר לכתוב צוואה גם אם אין לי הרבה כסף ורכוש?

ניתן, ואף רצוי לכתוב צוואה בכל מצב. כך למשל במקרה בו אדם נפטר עקב תאונת דרכים ועולה השאלה למי יינתנו הפיצויים המגיעים לקרוביו עקב מותו בתאונת דרכים.

הוריי נפטרו ולא הותירו אחריהם צוואה, מה עליי לעשות?

במידה והורייך לא השאירו צוואה, אזי ברירת המחדל הקיימת בחוק הירושה היא זו אשר תקבע חלוקה של הירושה לקרובי משפחה על בסיס סטאטוס של המנוח- האם הותיר אחריו אישה, ילדים, הורים וכדומה. לצורך חלוקת הנכסים יש לפנות לרשם לענייני ירושה בבקשה לקבל צו ירושה כדין.

אם בצוואה כתוב כי הכול יעבור לאדם שאינו בן משפחה,  האם זה בעייתי או שזה יתקבל בביהמ"ש?

אין בעיה להוריש לכל אדם בצוואה ואין כל צורך שהזוכה מכח הצוואה יהיה בן משפחה.

באיזה גיל כדאי לכתוב צוואה? 

צוואה הינו מסמך משפטי שניתן לכתוב בכל גיל. אין גיל מסוים בו "מומלץ" לכתוב צוואה. יש לזכור כי במידה ואדם לא כתב צוואה, חוק הירושה קובע ברירת מחדל של "ירושה על פי דין". חוק הירושה קובע למעשה מי הם היורשים לפי קרבתם למנוח וגם את המנה שמגיעה להם לפי קירבתם. ראוי לציין שגם אדם שאין לו רכוש זקוק לצוואה, כך למשל במקרה בו אדם נפטר עקב תאונת דרכים ועולה השאלה למי יינתנו הפיצויים המגיעים מהמדינה עקב מותו.

מה קורה במצב בו אחד ההורים של בן זוגי נפטר ומוריש לו הון, האם מגיע לי מזה חצי על פי חוק?

תלוי, מבחינת החוק, חוק יחסי ממון מחריג מהשיתוף נכסים שהיו לצדדים ערב הנישואין או שקיבלו במתנה או בירושה בתקופת הנישואין.יחד עם זאת, הדבר תלוי בשאלה האם הצדדים "שיתפו" את נכסיהם, כלומר ישנה חשיבות בדבר מה יעשה בכספי הירושה כשיתקבלו. ישנה חשיבות גדולה מאוד להיוועץ בעורך דין באם רצון בן הזוג הינו שהירושה תהא לו בלבד.

מה קורה עם ילדים חורגים, נניח במצב בו אבא נפטר ויש לו ילדים חורגים, האם הם מקבלים משהו?

מבחינת חוק הירושה, ילדים חורגים אינם מוכרים כיורשים של אב שאינו ביולוגי אלא אם כן אומצו כחוק על ידי האב החורג. כמובן שהמצב שונה במצב בו המנוח השאיר אחריו צוואה שאז כל אדם שנכתב כיורש בצוואה מקבל את חלקו לפי הצוואה.

מה קורה במצב בו יש 2 צוואות או יותר מה קובע ?

מבחינת סדר צוואות- הצוואה המאוחרת ביותר היא זו אשר קובעת, צוואה מאוחרת בזמן מבטלת כל צוואה קודמת.

מה קורה במידה ואדם נפטר ולא השאיר אחריו צוואה?

במידה ואדם נפטר ולא הותיר אחריו צוואה בדבר רצונותיו שיעשו לאחר מותו, אזי עזבונו יתחלק לפי ירושה על פי דין אשר הינה ברירת המחדל המצויה בחוק הירושה. חלוקת ירושתו של אדם תיעשה בהתאם לקבוע בחוק אשר מתייחס לסטאטוס של המוריש- נשוי/רווק, עם/ללא  ילדים וכדומה. במצב זה יש צורך לפנות לרשם לענייני ירושה ולהגיש בקשה לצו ירושה על פי דין.

אם בן אדם משאיר אחריו צוואה שלא דרך נוטריון או עו"ד. מה קבילותה בחוק?

חוק הירושה מונה 4 דרכים לכתוב צוואה וביניהם, צוואה בפני עדים, צוואה בפני רשות (ביהמ"ש/רשם /דיין), צוואה בכתב יד, צוואה בעל פה- "שכיב מרע". כך שאם הצוואה נעשתה על פי אחת הדרכים הקיימות בחוק אזי שקבילותה תבחן על פי הפרמטרים הקבועים בחוק באשר לתוקפה של כל צוואה.

ידועים בציבור

מה ההגדרה של ידועים בציבור? 

ידועים בציבור הינו סטאטוס אשר הוכר בפסיקה הישראלית כמחייב. לא קיימת הגדרה חוקית ברורה למערכת יחסים זו,  בית המשפט קבע פרמטרים לפיהם יש לבחון האם מערכת יחסים חוסה תחת ההגדרה "ידועים בציבור". חשוב לציין שהפסיקה הכירה במערכת יחסים של ידועים בציבור אף מבלי שהזוג מתגורר תחת קורת גג אחת משותפת, לעיתים לאחר מערכת יחסים קצרה מאוד של מספר חודשים הוגדרו כמערכת יחסים של "ידועים בציבור".

גירושין

אני ובעלי רוצים להתגרש. המצב בינינו טוב ואנחנו לא מעוניינים לפתוח במלחמות. מה הדרך הכי נכונה להתחיל את התהליך?

במידה ובין בני הזוג יש נכונות לסיים את מערכת היחסים ביניהם בצורה נעימה ומסוגלים לשתף פעולה לצורך השגת מטרה זו, הרי שהדרך הנכונה ביותר הינה להגיע להסכם גירושין באמצעות פנייה משותפת לעורך דין המתמחה בדיני משפחה. הסתייעות בהסכמות הינה הדרך היעילה ביותר לצורך סיום מלוא המחלוקות בדרכי נועם.

אני רוצה להתגרש מבעלי - האם אני יכולה לעשות את זה רק בבית הדין הרבני? או שנהיה חייבים גם לפתוח תיק בבית המשפט האזרחי?

יש להבחין בין ניהול הליכים משפטיים כגון הליכי משמורת, מזונות, רכוש, כתובה וכדומה לבין הליך "סידור גט" כשלעצמו. יצוין כי בישראל קיימות שתי ערכאות שיפוט שלהן סמכות מקבילה ברוב הנושאים שעולים מדיני משפחה וירושה. אך כאשר אנו מתייחסים להליך "סידור הגט"- הגירושין כשלעצמו הרי שבית הדין הרבני הינו היחיד אשר מוסמך "לסדר גט" בין הצדדים- הוא בעל סמכות ייחודית בענייני נישואין וגירושין.
על כן,  כל זוג שנשוי על פי הדת היהודית יאלץ לעבור דרך בית הדין הרבני על מנת להתגרש בפועל. בטרם פניה לערכאה משפטית ובכדי להבין לאיזו ערכאה כדאי לפנות יש להיוועץ בעורך דין.

אני ובעלי בהליכי גירושין, לבעלי יש חובות האם הם חלים גם עליי?

במידה ואתם נשואים ולא ערכתם הסכם ממון שקובע אחרת, אזי חוק יחסי ממון קובע כי כל הזכויות והחובות של בני זוג במהלך נישואיהם הינם משותפים, למעט החריגים הקבועים בפסיקה כגון, חובות הימורים וכו'.

במידה והתחתנתי נישואים אזרחיים ואני רוצה להתגרש. מה הפרוצדורה בארץ? האם אני נשפטת מול בית דין רבני?

התשובה תלויה בדת של שני בני הזוג. במידה ושני בני הזוג הינם יהודים, הרי שהם יהיו מחויבים לפנות לבית הדין הרבני בכדי להתגרש זו מזו. במידה ואחד מהצדדים אינו יהודי אזי שהערכאה שתהא מוסמכת לדון בעניינם של הצדדים הינה הערכאה האזרחית- בית המשפט לענייני משפחה באמצעות הליך הקרוי: "התרת נישואין".

הגירה

לי ולגרושתי יש 2 ילדים. הילדים חיים אצל גרושתי ואני רואה אותם כל סוף שבוע שני.
בעלה החדש של גרושתי קיבל רילוקיישן מהעבודה ועכשיו היא רוצה לנסוע איתו ועם הילדים.
מה ניתן לעשות על מנת למנוע ממנה לקחת את הילדים שלי למדינה אחרת?

הדבר הראשון שיש לעשות במקרה זה הוא לפנות בדחיפות לבית המשפט בתביעה לעיכוב יציאת הקטינים מהארץ על מנת שינתן צו אשר יאסור מהאם לקחת את הילדים מחוץ לגבולות לישראל ללא הסכמתך.  במקרה כזה כדאי להתייעץ עם עו"ד בהקדם האפשרי מאחר ומרכיב הזמן הינו קריטי ביותר במצב דברים זה.

מזונות

התרגשתי ויש לי 2 ילדים בני 18, האם מגיעים לי מזונות?

ילדייך אומנם אינם קטינים אך הפסיקה קובעת כי לילדים מגיל 18 ועד תום שירותם הצבאי או עד הגיעם לגיל 21 לפי המאוחר מבין השניים מגיעים מזונות בגובה 1/3 מהמזונות אשר קיבלו/היו מקבלים בטרם הגיעם לגיל 18. ייתכן ובית המשפט יקבע כי סכום המזונות יגיע ישירות לידיהם ולא יעבור דרכך היות והם בגירים. באשר למזונות אישה- ישנם פרמטרים שונים אותם יש לבחון בכדי לדעת האם הינך זכאית למזונות אישה או לאו.

עד איזה גיל מחויב הגרוש לשלם מזונות עבור ילדיו?

מזונות ילדים נפסקים על פי ההלכה. מזונות ילדים הינם עד לגיל 18 ובמהלך שירות צבאי או להגעת הילד לגיל 21- האב ישלם מזונות בסך של שליש מהמזונות אותם שילם עד להגיעו של הילד לגיל 18.