תביעת גירושין ועריכת הסכמי גירושין

ההחלטה לפרק את התא המשפחתי ולהתגרש הינה אחת ההחלטות הקשות בחייו של זוג נשוי אם לא הקשה ביותר. על אף שכשליש מהנישאים בישראל מתגרשים הרי שגירושין הינו אירוע קשה לשני בני הזוג ולילדיהם אשר יש לגייס לקראתו את כל הכוחות והתמיכה האפשריים.

יש לציין כי אקט הגירושין עצמו,נקרא בהגה המקצועית "סידור הגט". בתום טקס סידור הגט הצדדים הינם למעשה גרושים אך אין המשמעות כי הליך הגירושין הכולל בתוכו מזונות, רכוש ומשמורת הסתיים.סידור הגט מתקיים אך ורק בבית הדין הרבני, כלומר בערכאה הדתית וזאת כאמור אם מדובר בזוג יהודים. במידה והגירושין אינם מוסכמים על שני בני הזוג, יש צורך להביא בפני בית הדין הרבני "עילת גירושין" בכדי לחייב מי מבני הזוג להתגרש. פניה לערכאה האזרחית – בית המשפט לענייני משפחה, תיעשה על ידי זוגות חסרי דת או זוגות בעלי דתות שונות- "מעורבים" לשם "התרת נישואיהם"- הליך זה נועד לפרק את הנישואין של זוגות אשר אינם נופלים לגדרו של חוק שיפוט בתי דין רבניים או הדין אישי אליו הם משתייכים. הליך התרת נישואין הינו הליך מיוחד אשר מערב מספר ערכאות, הן את בית המשפט העליון, הן את בית המשפט לענייני משפחה ולעיתים אף בתי דין דתיים השונים.

במידה והוגשה נגד בן זוג תביעת גירושין על ידי בן הזוג יש לגשת לעורך דין המתמחה בתחום דיני אישות בטרם הגשת כתב הגנה מטעמכם ואף בטרם נקטתם בכל פעולה מול בן/ת זוגכם. כמו כן, תמיד עומדת בפניכם האפשרות לפנות למסלול אחר לצורך סיום נישואיכם, מסלול זה הינו פניה לאפיק של ניהול משא ומתן/ גישור לצורך הגעה להסכמות ובסופו של יום, גיבוש הסכם גירושין. זכרו שבמצב זה, בשונה מפניה לערכאות השיפוט, אתם אלו הקובעים את פסק הדין שלכם ומחליטים באשר לגורלילדיכם, רכושיכם וכדומה.

זכרו כי הליך הגירושין יכול להיות מהיר, ענייני וראוי ולא חייב להיות יקר, ארוך ומלווה בכאב.

מאחר והליך הגירושין הינו הליך מורכב אשר כולל בתוכו החלטות הרות גורל באשר לחייכם האישיים, חלוקת רכוש, ילדיכם ומזונותיהם,רצוי ומומלץ לא לשמוע לניסיונם של אחרים: קרובי משפחה או חברים אשר חוו גירושין, אלא לפנות לעורך דין לשם קבלת יעוץ מקצועי ויסודי, שיסביר לכם את מצבכם המשפטי בגירושין בהתאם לצרכיכם ומצבכם הייחודי.